Майбутнє онлайн кредитування в Україні
Майбутнє онлайн кредитування в Україні під загрозою
Небанківський регулятор розробив проект документа, який вносить зміни в закон «Про споживче кредитування». Комісія пропонує поширити його дію, в тому числі, на «короткі» кредити на суму менше «мінімалки». Узнать о новои законе о кредитовании можно на портале https://golovko.com.ua/zakon-ukrainy-o-prosrochennykh-kreditakh в удобное для Вас время.
У розвинених країнах йде суперечка про те, вб'є Фінтех традиційні банки. Галузь розвивається, захоплюючи все нові ніші, задовольняючи потреби людей у фінансових послугах швидше, роблячи споживчий досвід комфортніше. Щорічно зростають суми угод і вартість Фінтех-компаній. Але поки космічні кораблі борознять великий театр, в Україні такий інноваційний сектор економіки, як онлайн кредитування, опинився під загрозою.
Нацкомфінпослуг початку березня оприлюднив на своєму сайті проект документа, покликаного поширити дію закону «Про споживче кредитування» на всі кредити фізичним особам незалежно від суми і терміну. Зараз діє закон не охоплює кредити терміном до одного місяця, сума яких не перевищує 4173 гривні, що дорівнює мінімальній зарплаті. Цей якраз той сегмент, в якому працюють онлайн кредитори. Поправка, в разі прийняття, дасть право регуляторам (НБУ - для банків, Нацкомфінпослуг - для небанківського ринку) встановлювати максимальний розмір ставки за кредитним договором.
Сьогодні вважається хорошим тоном критикувати учасників ринку за надто високі ставки по кредитах. Саме це і стало формально причиною ініціативи Нацкомфінпослуг, мовляв зросла кількість скарг споживачів і порушень з боку кредиторів. При цьому 95% згаданих претензій пов'язані з саме розміром нарахувань, які сьогодні законом не регулюються. Таким чином, скарги стосуються порушень неіснуючої норми.
Хоча висока ставка за кредитними договорами та викликає багато суперечок, сьогодні вона регулюється, в першу чергу, попитом і пропозицією, самим ринком, ризиками кредиторів. Свої послуги на ринку онлайн кредитування пропонують десятки компаній. Клієнт може легко порівняти умови за допомогою всіляких фінансових порталів і рейтингів. Конкуренція в цій сфері настільки висока, що вже ведеться не на рівні процентних ставок, які мало відрізняються, але на рівні сервісу і додаткових переваг.
Ввести жорстке регулювання в таких умовах, значить обрушити ринок. Ризики онлайн кредиторів досить високі, у «позик до зарплати» великий відсоток неповернень. У той же час мікропозики - природна і важлива частина будь-якої економіки. Вони існують і успішно працюють в усьому світі, тому що попит на «швидкі гроші» буде завжди. Адже людям щодня потрібно вирішувати безліч проблем, не запланованих особистим бюджетом.
У деяких випадках мікрокредити - це просто спосіб вижити. Не дарма творець мікрокредитування Мухаммад Юнус отримав Нобелівську премію миру за свої ідеї. Необхідність в споживчому кредитуванні є, тим більше в Україні, де значна частина населення не має доступу до послуг банків. Так, сьогодні в країні 37% людей навіть не мають рахунку в банку.